NASA potwierdza. Do Układu Słonecznego zbliża się obiekt międzygwiezdny
NASA potwierdza, że do naszego Układu Słonecznego zbliża się obiekt międzygwiezdny. To dopiero trzeci w historii, który udało się dostrzec.

Astronomowie z Obserwatorium ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System), które jest finansowane przez NASA, dokonali niezwykłego odkrycia. Dokładnie 1 lipca tego roku teleskop w Rio Hurtado w Chile zaobserwował kometę pochodzącą z przestrzeni międzygwiezdnej. Obiekt, nadlatujący z kierunku konstelacji Strzelca, otrzymał oficjalną nazwę 3I/ATLAS. Obecnie znajduje się w odległości około 670 milionów kilometrów od Ziemi.
Nowy przybysz w Układzie Słonecznym
Okazuje się, że obiekt został wykryty już wcześniej. Naukowcy sięgnęli do materiałów archiwalnych. Pierwsze obserwacje datowane są na 14 czerwca. Kometa została dostrzeżona między innymi przez inne teleskopy ATLAS na całym świecie, a także placówkę Zwicky Transient Facility w Obserwatorium Palomar w Kalifornii. Zebranie wszystkich danych pozwoliło ostatecznie potwierdzić istnienie obiektu.



Co ważne, kometa nie stanowi zagrożenia dla Ziemi. Przez cały czas pozostanie w odległości co najmniej 1,6 jednostki astronomicznej, czyli około 240 milionów km. Aktualnie znajduje się w odległości około 4,5 jednostki astronomicznej, co stanowi około 670 milionów km od Słońca. Obiekt 3I/ATLAS najbliżej naszej gwiazdy znajdzie się prawdopodobnie 30 października. Zbliży się do Słońca na odległość 1,4 jednostki astronomicznej (około 210 milionów km). Dzięki temu znajdzie się wewnątrz orbity Marsa.
Astronomowie na całym świecie badają rozmiar i właściwości fizyczne międzygwiezdnej komety. 3I/ATLAS powinna być widoczna dla teleskopów naziemnych przez cały wrzesień. Następnie znajdzie się zbyt blisko Słońca, by móc ją obserwować. Oczekuje się, że ponownie pojawi się po drugiej stronie Słońca na początku grudnia, co umożliwi wznowienie obserwacji. To dopiero trzeci międzygwiezdny obiekt, który udało się zaobserwować, chociaż naukowcy podejrzewają, że wiele z nich mogło umknąć naszej uwadze.